Twój koszyk jest obecnie pusty!
Trefl Gdańsk vs GA ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Trefl Gdańsk vs Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
W minioną sobotę miał miejsce jeden z trzech meczów w planowanym terminie 5 kolejki. Pozostałe zostały odwołane, a to wszystko oczywiście przez zakażenia i kwestie związane z bezpieczeństwem. Mecz, o którym piszę to spotkanie Trefla Gdańsk przeciwko Grupie Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Mimo, że stał na bardzo wysokim poziomie, zakończył się wynikiem 3 do 0 dla zespołu gości. Tym samym przedłużyli oni swą passę zwycięstw i w lidze mają ich 5/5 przegrywając tylko dwa sety.
W tym wpisie pokażę jak przedstawiały się podstawowe elementy po obu stronach siatki i co sprawiło tak gładkie (na papierze) zwycięstwo. Dodam jeszcze, że analizy stworzone zostały na bazie pracy statystyka drużyny gości z moimi małymi zmianami. Głównie to były nasze różnice poglądów w kwestii oceny przyjęcia. Wszystkie analizy zostały natomiast przygotowane w programie VolleyStation.
Raport meczowy
Analizując powyższy raport meczowy, najpierw dostrzegłem różnicę w blokach punktowych. Kędzierzynianie mieli ich 12, a Gdańszczanie 5.
Patrząc dalej widać, że w ataku goście mieli 52% skuteczności ataków (zakończonych punktem), a efektywność wyniosła 41%. W tym samym elemencie gospodarze mieli 45% skuteczności i tylko 27% efektywności ataku. To kolejny element, w którym różnice są bardzo widoczne.
W elemencie przyjęcia zagrywki dane są już bardzo zbliżone. Drużyna zwycięska miała 44% pozytywnego przyjęcia, a przegrani 40%. W zagrywce obie drużyny miały po 4 asy serwisowe, a Gdańszczanie popełnili tylko jeden błąd więcej (9). Liczba ośmiu i dziewięciu błędnych zagrywek mówi nam wiele o poziomie meczu. To bardzo niewiele jak na ten poziom i tę moc zagrywek.
Patrząc na sam dół raportu meczowego możemy dostrzec kolejne bardzo ciekawe informacje. ZAKSA do zdobycia jednego punktu w fazie side-out potrzebowała 1,5 przyjęcia, a ich rywale 1,76. W fazie break point na jeden punkt przypadało 3,17 zagrywek, a u Gdańska 5,08.
Bardzo dobre procenty skuteczności ataku widzimy również po przyjęciu pozytywnym: 71% do 73% na korzyść Trefla. ZAKSA natomiast prowadzi w ataku po negatywnym przyjęciu (44% do 32%). W kontrataku ta statystyka jest podobna i wyniosła 44% do 35% na korzyść ZAKSY.
Ustawienia
Jest jeszcze jedna rzecz. W pierwszym ustawieniu Trefl Gdańsk zakończył mecz z bilansem -14 punktów (sic!). To bardzo ciekawe, ponieważ pierwszego seta zaczęli od zagrywki w tym ustawieniu. W drugim secie zaczęli od przyjęcia w drugim ustawieniu, a po nim przeszli do zagrywki w pierwszym. Kto wie, może to był klucz do zwycięstwa?
Zagrywka
Grafika, którą zamieściłem powyżej pokazuje główne kierunki zagrywki obu drużyn. W zasadzie nie ma w niej nic szczególnie ciekawego. Gdybym podzielił to na indywidualne zagrania zawodników, wtedy odkrylibyśmy wiele ciekawostek, ale tego już nie będę zdradzał. Widzimy jednak, że Gdańsk zagrywa głównie do strefy konfliktu 5/6. ZAKSA podobnie, z tym, że potrafią zagrać więcej zagrywek bliżej siatki. Są to zarówno floaty, jak i z wyskoku.
Przyjęcie
A teraz czas na kolejny element. Gdzie lądowała piłka po przyjęciu obu drużyn? Grafika poniżej pokazuje tzw. mapę ciepła z efektem przyjęcia. Jak widzimy, Kędzierzynianie posyłali piłkę najczęściej do siatki, a Trefl w okolice 2,5-3 metrów od siatki. Muszę tutaj nadmienić, że pozwoliłem sobie pominąć kilka negatywnych przyjęć, do których nie zdążyli dobiec rozgrywający.
I jeszcze jedna rzecz odnośnie przyjęcia. Tym razem bardziej skomplikowana: efektywność przyjęcia na długości seta. Pierwsza kolumna to Trefl Gdańsk, druga ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Pierwsza linia wykresów to set 1 itd. Niebieska linia to średnia efektywność przyjęcia całego zespołu. Wiem, że poniższy wykres jest bardziej wymagający, ale warto się mu przyjrzeć.
Interesujące jest to, że ZAKSA w pierwszym secie zaczęła z bardzo dobrym przyjęciem, a do końca seta zaniżała poziom. Wprost przeciwnie było jednak w kolejnych setach, gdzie ciągle szli w górę.
E-book „Wszystko, co musisz wiedzieć o siatkówce”
W niniejszym wpisie poruszyłem kilka zagadnień, których definicje i szczegółowe wytłumaczenia są zawarte w e-booku mojego autorstwa „Wszystko, co musisz wiedzieć o siatkówce”. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji go przeczytać, to gorąco zapraszam. Dzięki niemu dowiesz się jak dzielimy boisko na strefy, czym jest side-out oraz break point, a także bardzo szczegółowo opisuję wszystkie siatkarskie ustawienia wraz z ich kombinacjami.
Komentarze
Jedna odpowiedź do „Trefl Gdańsk vs GA ZAKSA Kędzierzyn-Koźle”
-
[…] ułatwienie dla wielu trenerów. Zresztą ostatnie kilka analiz meczów (jak na przykład ta lub ta), które Wam przedstawiałem, były tworzone właśnie […]
Dodaj komentarz