Twój koszyk jest obecnie pusty!
Droga do zostania statystykiem w klubie siatkarskim
Prowadząc bloga o siatkówce i uczestnicząc w życiu portali społecznościowych często spotykam się z pytaniem ze strony kibiców siatkarskich “jak zostać statystykiem w siatkówce?” Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo każdy statystyk do swojego poziomu dochodził w różny sposób. We wpisie Statystyk idealny – jakie cechy musi posiadać? opisałem zbiór cech, które pozwalają stać się profesjonalnym statystykiem siatkarskim. Poza tym droga do pozostania statystykiem w klubie siatkarskim to mieszanka wiedzy, szczęścia i uporu w dążeniu do celu. Natomiast kilka elementów jest, moim zdaniem, niezbędnych by rozpocząć karierę w tym zawodzie.
Mentor
Oceniając dzisiejszą siatkówkę, bardzo mało realne jest nauczenie się tej pracy samodzielne. Pomoc mentora jest niezbędna od samego początku. Taka osoba zadając odpowiednie pytania i przedstawiając realia pracy, pomoże ocenić zainteresowanemu czy faktycznie jest przekonany o swoim nowym celu. W dalszych etapach mentor będzie stanowił wsparcie i może to być osoba, do której amator będzie zwracał się z każdym pytaniem. W początkowym etapie uczenia się, takich pytań będzie cała masa i tylko doświadczony statystyk odpowie na wszystkie.
Niezbędna wiedza i umiejętności
Absolutną podstawą w pracy statystka jest znajomość zasad piłki siatkowej na ponadprzeciętnym poziomie. Niezbędnym minimum jest tutaj wiedza dotycząca regulaminu piłki siatkowej, a także dobra znajomość procesów zachodzących w “życiu codziennym” drużyny. Wiedzę na te tematy można czerpać z Internetu. Ale żeby ją zdobyć niezbędna jest pasja do siatkówki. Przydaje się traktowanie tego sportu jako hobby z dużą dawką ciekawości.
Ponad 80% czasu pracy statystyka polega na wykonywaniu zadań przy użyciu komputera. Zatem drugim nieodzownym elementem jest umiejętność obsługi komputera. Musisz także umieć skonfigurować sieć, przystosować system operacyjny do własnych potrzeb oraz obsługiwać arkusz kalkulacyjny. Przydaje się także znajomość programów graficznych i podstawy zasad programowania. Pracę ułatwia umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze, najlepiej bez potrzeby zerkania na klawisze. Statystyki w siatkówce to nic innego jak skumulowane wszystkie dotknięcia piłki przez zawodników, które muszą być zapisane odpowiednio szybko, w specjalnie do tego przygotowanym kodzie.
Praktyka
Jeśli posiadasz już niezbędną wiedzę i umiejętności, musisz skupić się na praktyce. Jednak tu pojawiają się trudności. Podstawową przeciwnością jest konieczność posiadania odpowiedniego programu komputerowego, który może okazać się kosztowny. Mając do niego dostęp możesz zacząć zdobywać praktykę. Z mojego doświadczenia ten etap uczenia się zajmuje minimum dwa miesiące. Dwa miesiące codziennej, kilkugodzinnej praktyki zapisywania dotknięć piłki w odpowiednim kodzie to okres, w którym jesteś w stanie wyćwiczyć sprawne kodowanie meczu.
Wytłumaczeniem żmudności tego procesu jest nabycie powtarzalności wszystkich tych działań. Zazwyczaj początkujący statystycy na napisanie jednego seta meczu w formie podstawowej poświęcają około 90 minut. Dla statystyka, który zajmuje się tym codziennie, od kilku lat jest to poświęcenie około 20 minut, czyli de facto tyle ile ten set trwa w rzeczywistości. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę, że tak stworzony mecz przez doświadczonego analityka zawiera mnóstwo szczegółów, o których amator nie ma pojęcia, że można to zawrzeć w kodzie. Powyższy około dwumiesięczny etap praktykowania jest najbardziej narażony na topnienie chęci do pozostania statystykiem. Właśnie na tym etapie niezbędne są cechy, takie jak wytrwałość i samodyscyplina.
Pierwsze analizy
Po kilku tygodniach kodowania meczów początkujący statystyk jest już na tyle zaznajomiony z programem, że może przygotowywać swoje pierwsze analizy i tworzyć z nich swoje pierwsze taktyki na mecze. Jest to jednak wciąż bardzo żmudny proces zajmujący prawdopodobnie więcej czasu niż statystyk jest w posiadaniu. Z tego właśnie powodu mówi się w środowisku siatkarskim, że statystyk w pierwszym sezonie swojej pracy nie jest zbyt przydatny trenerowi. Ten etap jest jednak niezwykle ważny. Praca z siatkarzami i członkami sztabu szkoleniowego, jak również spotykanie się z problemami pozwoli Ci nabyć praktycznego doświadczenia. Siatkówka rozwija się w bardzo szybkim tempie. Widać to po powiększaniu się sztabów szkoleniowych w drużynach, a także coraz to nowszych technologiach używanych w codziennej pracy.
Samodoskonalenie
Statystyk na każdym etapie swojej kariery musi nieustannie dążyć do poprawiania swoich możliwości, tworzenia nowych analiz. Dlatego właśnie nieodzownym elementem naszej pracy jest dyskutowanie z innymi statystykami o sposobach na jeszcze lepsze wykonywanie obowiązków czy rozwiązywanie napotkanych problemów.
Dodaj komentarz