Twój koszyk jest obecnie pusty!
TYPY ATAKÓW ŚRODKOWYCH [CZĘŚĆ III]
Dzisiaj czas na kolejną, trzecią już część, gdzie opisuję typy ataków środkowych. Jeśli nie mieliście okazji czytać poprzednich, to zapraszam zarówno do części pierwszej jak i drugiej. W tym wpisie pokażę Wam ostatnie trzy ataki. Mam nadzieję, że Was zaciekawię 🙂
Krótka z tyłu
to atak dość często spotykany zarówno na polskich, jak i zagranicznych parkietach. Polega na tym, że środkowy biegnie za plecy rozgrywającego, czyli bliżej 2 strefy. Może to być zarówno krótka z tyłu, jak i haczyk (dystans do 1.5 metra od rozgrywającego). Krótka z tyłu grana jest w każdym ustawieniu, jednak w P3 oraz P6 najczęściej, ponieważ wtedy środkowy zaczyna akcję w najdogodniejszym miejscu do wykonania ataku, czyli za plecami rozgrywającego. O tych ustawieniach była mowa w serii moich wpisów o ustawieniach. Jeśli chodzi o trudność wykonania tej kombinacji, to oczywiście musi tu występować element zgrania na linii rozgrywający – środkowy, jednak jest dość łatwy, tak samo jak krótka z przodu. W kodzie statystycznym oznaczam ten atak jako X2.
Krótka z tyłu na jedną nogę.
Bardzo rzadko możecie zobaczyć ten atak. W tym sezonie Plusligi widziałem go może 4 razy. Określenie jakiego użyłem powinno mówić Wam wszystko. Tak jak powyższe, ten też jest atakowany za plecami rozgrywającego, jednak dystans między nimi jest znacznie większy i bardzo widoczne jest to, że środkowy wybija się z jednej nogi bardziej uciekając do 2 strefy blokującemu po stronie przeciwnej. Najczęściej powoduje to, że atak wykonywany jest bez bloku. W poprzednich sezonach tego typu atak był domeną Marcina Nowaka. Na poniższym, przykładowym wideo atakuje to Marcin Możdżonek, w swoim ostatnim meczu w barwach ZAKSY. Jako, że ten atak jest rzadko spotykany, opisuję go kodem X2 (tak samo jak krótka z tyłu, bo bezcelowym jest tworzenie kodu, który wykorzystam 4 razy w sezonie). Wymaga on dużego zgrania i dokładności z rozgrywającym, ponieważ brak precyzji wystawionej piłki spowoduje błąd w ataku.
Odka na środku siatki.
Nie jest to żaden nowy typ ataku, a tylko swego rodzaju wymuszona kombinacja odki. Przedstawiam go jednak, abyście mogli zobaczyć, że nie zawsze da się w pełni zaplanować akcję. W tym wypadku przyjęcie nie jest zbyt dokładne – piłka dostarczona do 2 strefy. Najprawdopodobniej wcześniej środkowy z rozgrywającym umówili się na odkę. W tej sytuacji środkowy pobiegł na środku siatki, aby zachować umówiony dystans. Pisząc statystyki opisuję ten atak kodem: XM.
Na dzisiaj to wszystko, co chciałem Wam przekazać. Niebawem zakończę temat ataków środkowych, jednak został mi jeszcze jeden lub dwa wpisy na ten temat. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w trakcie pisania. Chciałbym podsumować temat poruszając kilka kwestii z tym związanych oraz przedstawić Wam jak wygląda analiza kierunków ataków. To jest jeden z celów tworzenia statystyk, aby zablokować lub obronić środkowych drużyny przeciwnej.
Miłego dnia Wam życzę,
Kamil 🙂
Komentarze
Jedna odpowiedź do „TYPY ATAKÓW ŚRODKOWYCH [CZĘŚĆ III]”
-
Dzięki wielkie, gram na środku w klubie i ten artykuł mi bardzo pomógł, tak samo jak te o ustawieniach 🙂
Dodaj komentarz