Na dzisiaj zaplanowałem największą dawkę informacji do przekazania. W środę opowiedziałem Wam pokrótce o strefach boiska oraz ustawieniu P1. Wczoraj było o P6 i P5. Dziś nadszedł więc czas na P4, P3 oraz P2. Gdy piszę ten wstęp, nie wiem jeszcze czy w tym wpisie umieszczę strefy boiska, podsumowanie ustawień i kilka zależności, czy poświęcony temu będzie jeszcze jeden wpis. Zobaczymy. Póki co, zapraszam do lektury. Jak już napisałem ustawienia możemy podzielić na 2 grupy:

 • P1, P6, P5 – czyli Rozgrywający w drugiej linii (obrony). Jak już wiecie, Rozgrywający i Atakujący grają po przekątnej. Znaczy to, że w tych ustawieniach Atakujący jest w pierwszej linii ataku (pod siatką).
 • P4, P3, P2 – czyli Rozgrywający w pierwszej linii, a Atakujący w drugiej. W tych ustawieniach rozgrywający może atakować, czyli na przykład wykonywać kiwki. Oznacza to również, że Atakujący może atakować tylko z tzw. drugiej linii, czyli z poza 3 metra.

 

Teraz przejdźmy już do poszczególnych ustawień:

P4

Faza zagrywki (Break point)

strefy boiska
Ustawienie 4 – Zagrywka

 

W ustawieniu P4, zagrywkę wykonuje Atakujący.  Po wykonaniu zagrywki staje w 1 strefie. Libero oraz Przyjmujący 1 zamieniają się miejscami. Dzięki temu Przyjmujący 1 będzie miał łatwiejsze najście do ataku z drugiej linii (pipe). Pod siatką Rozgrywający z 4 strefy przechodzi do 2 strefy (zamienia się więc miejscem z Przyjmującym 2). Poniżej wideo przedstawiające tę sytuację:

 

Faza przyjęcia (Side out)

 

Ustawienie 4 – przyjęcie

 

W linii ataku znajdują się Rozgrywający (nr 2), Środkowy 2 (nr 8) oraz Przyjmujący 2 (nr 11). Linia obrony to Atakujący (nr 3), Przyjmujący 1 (nr 5) oraz Libero (nr 1) za Środkowego 1. W momencie wykonywania zagrywki Rozgrywający wbiega na środek siatki (czerwony trójkąt), zgodnie z czerwoną linią. Środkowy 2 biegnie na środek siatki do ataku. Po przyjęciu zagrywki Przyjmujący 2 biegnie do ataku ze strefy 4, Przyjmujący 1 atakuje z drugiej linii, a Atakujący z 1 strefy (prawa strona boiska), pamiętając o tym, że musi odbić się przed linią 3 metra. Libero jak zwykle idzie do asekuracji, a w razie kontrataku przeciwnika zmierza do 5 strefy z zadaniem bronienia piłki.

 

 

P3

Faza zagrywki (Break point)

 

strefy boiska
Ustawienie 3 – zagrywka

 

W ustawieniu P3, zagrywkę wykonuje Przyjmujący 2.  Po wykonaniu zagrywki staje w 6 strefie, Atakujący zmierza do 1 strefy. Pod siatką Rozgrywający z 3 strefy przechodzi do 2. Zamienia się więc miejscem ze Środkowym 2. Na poniższym wideo jest delikatna rozbieżność z boiskiem. Mianowicie zamiast Przyjmującego 2 z nr 11, zagrywa nr 7. Dla zachowania tego samego wideo nie chciałem szukać sytuacji w innym meczu (w tym nie znalazłem) oraz z tego samego powodu nie zmieniałem grafiki, bo być może zapamiętaliście już zawodników po numerach. 🙂

 

 

Faza przyjęcia (Side out)

Ustawienie 3 – przyjęcie

 

W linii ataku znajdują się Rozgrywający (nr 2), Środkowy 2 (nr 8) oraz Przyjmujący 1 (nr 5). Linia obrony to Atakujący (nr 3), Przyjmujący 2 (nr 11) oraz Libero (nr 1) za Środkowego 1. W momencie wykonywania zagrywki Rozgrywający już stoi w docelowym miejscu, czyli na środku siatki, gdyż jest to jego nominalna strefa. Środkowy 2 biegnie z 2 strefy na środek siatki do ataku. Po przyjęciu zagrywki Przyjmujący 1 biegnie do ataku z 4 strefy , Przyjmujący 2 atakuje z drugiej linii, a Atakujący z 1 strefy. Libero robi to, co w każdym innym ustawieniu.

 

 

P2

Faza zagrywki (Break point)

 

Ustawienie 2 – zagrywka

 

W ustawieniu P4, zagrywkę wykonuje Środkowy 2.  Po wykonaniu zagrywki staje w 5 strefie. Atakujący idzie do 1 strefy, a Przyjmujący 2 zostaje w tej, której jest od samego początku, czyli 6. Pod siatką Środkowy 1 z 4 strefy przechodzi do 3 strefy boiska. Zamienia się więc miejscem z Przyjmującym 1. Poniżej wideo przedstawiające tę sytuację:

 

Faza przyjęcia (Side out)

 

strefy boiska
Ustawienie 2 – przyjęcie

 

W linii ataku znajdują się Rozgrywający (nr 2), Środkowy 1 (nr 10) oraz Przyjmujący 1 (nr 5). Linii obrony to Atakujący (nr 3), Przyjmujący 2 (nr 11) oraz Libero (nr 1) za Środkowego 2. W momencie wykonywania zagrywki Rozgrywający przemieszcza się z 2 do 3 strefy. Środkowy 1 biegnie z 4 strefy do ataku na środku siatki. Po przyjęciu zagrywki Przyjmujący 1 biegnie do ataku z 4 strefy boiska, Przyjmujący 2 atakuje z drugiej linii, a Atakujący z 1 strefy. Libero robi to…co już mam nadzieję wiecie. 🙂

 

 

Po zrobieniu tego wpisu stwierdzam, że niebawem pojawi się kolejny wpis. Podsumuję wszystkie te ustawienia, spiszę wnioski. Pokażę Wam karteczkę, którą trenerzy przekazują drugiemu sędziemu przed każdym setem. Dodam również kilka ciekawostek, które mam nadzieję Was zainteresują. Jeśli chcecie poćwiczyć swoją wiedzę dotyczącą ustawień, to proponuję żebyście obserwowali na meczu to, co się dzieje. Zobaczycie – to proste!

Tymczasem mam dla Was wyzwanie. Wybierzcie się na jakiś mecz i zwróćcie uwagę na ustawienia początkowe każdego seta, w danym meczu. Czasami ciężko jest zobaczyć ustawienia, oglądając mecz telewizyjny, więc polecam wyjście z domu i zawitanie do jakiejś hali, może akurat w Waszym mieście ktoś gra mecz. Ja będę w hali Ursynów w Warszawie. Dziś o 17.00 pierwsze spotkanie Memoriału im. Zdzisława Ambroziaka. Będę do niedzieli…zapraszam serdecznie! Jeśli w komentarzach napiszecie mi swoje spostrzeżenia i informacje na temat początkowych ustawień z tego turnieju, to ja wrzucę raporty meczowe i będziemy mogli sprawdzić, czy dobrze zauważyliście.

Miłego dnia,

Kamil 🙂

17 thoughts on “Ostatnie ustawienia – strefy boiska P4, P3 oraz P2

 1. Znając opis każdego ustawienia gra wydaje się bardziej przejrzysta 🙂 Niestety nie mam okazji być teraz na meczu, czekam na plusligę 🙂
  Mam jeszcze pytanie odnośnie wideo z ustawienia p3, faza zagrywki. Czy Dominik mógł przejść do strefy 1 jeszcze przed zagrywką Lucasa?

  1. Jest to oczywiście błąd Dominika Witczaka, ponieważ wyszedł za Jurka Gladyra. Dominik może iść do 1 strefy jeśli tylko na prawo od niego będzie Gladyr. W sparingach sędziowie nie zwracają na takie rzeczy większej uwagi, gdyż nie ma to wielkiego wpływu na grę.

 2. Fajne artykuły. Myślę że Jest sporo osób, które oglądają siatkówkę, ale chciałyby wiedzieć nieco więcej o stronie taktycznej. Przypomniało mi się jak sam tworzyłem podobne opracowanie na podstawie finału mistrzostw świata z 1994. Wtedy Holendrzy grali z odwróconą parą środkowych i przyjmujących, czego prawie nikt już nie stosuje 🙂

 3. Skoro wszystkie ustawienie są już przerobione, to zadam takie pytanie ogólne. Jaki jest w ogóle sens, że tak powiem z punktu widzenia ducha gry, takiego dbania o ustawienie. Chodzi mi o takie rzeczy jak np. przesuwanie się zagrywającego pod siatkę w fazie przyjęcia, czy zamiana miejscami środkowego z kimś przy zagrywce. Czy coś by się istotnie zmieniło w grze gdyby zagrywający lub środkowy od razu stali na swoich miejscach?

  1. Myślę, że ułatwiłoby to wszystkim grę, jednak również ją uprościło. To tak samo jak pominąć w piłce nożnej spalone i dotknięcia piłki ręką. Koniec końców mogłoby to bardzo zniszczyć samą ideę siatkówki. W poszczególnych ustawieniach, np. P2 atakujący ma długą drogę do pokonania w najściu do ataku. W związku z tym często szybkie przyjęcie (płaska parabola) powoduje wyłączenie go z ataku. Innym przykładem jest P1, gdzie atakujący jest po lewej stronie siatki, zmienia to trochę obraz gry. Więcej o różnicach w ustawieniach napiszę niebawem, gdy tylko przygotowania do Plusligi nieco bardziej się zorganizują. Wtedy przyjdzie czas na wpis o podsumowaniu ustawień.

  2. Świetnie wytłumaczone, za niedługo mam zawody i ta seria artykułów pomogła mi nauczyć się ustawień żeby nie popełnić głupiego blędu w trakcie meczu

 4. Próbowałam wylapac podczas dzisiejszego meczu początkowe ustawienie zaksy. nie jest to łatwe w tv, ale wydaje mi się ze zaczynalismy od p6. Tam było czy jednak źle widzialam?

   1. Początkowe ustawienie zależy wyłącznie od trenera? Czy jedna drużyna wie w jakim ustawieniu będzie zaczynać drużyna przeciwna, tak aby móc ustawić się jakoś ‘pod nich’?

    1. Początkowe ustawienie zależy od trenera. Przed każdym setem 1 lub 2 trener przekazuję karteczkę drugiemu sędziemu z wypisanymi numerami oraz ustawieniem na boisku. Zawodnicy dowiadują się od trenera przed każdym setem jak mają stanąć.

 5. Po analizie poprzednich meczów oraz mocny i słabych stron obu drużyn często jesteśmy w stanie przewidzieć jak nasz rywal zacznie i w którym ustawieniu. Dlatego też możemy sami wybrać swoje ustawienie początkowe. Sędziowie zawsze dowiadują się kilka minut przed początkiem seta, w jakich ustawieniach drużyna wyjdzie na boisko, natomiast drużyna przeciwna dopiero w momencie pierwszej akcji widzi to ustawienie.

 6. W ustawieniach jest 2 środkowych i 2 przyjmujących, oglądnęłam dużo meczów ale nigdy na to nie zwracałam uwagi a teraz mnie zaciekawiło, czy to że jakiś siatkarz jest 1 czy 2 środkowym/przyjmującym jest na stałe do niego przypisane czy przed meczem się to ustala, a może to obojętne, czy np wyjdzie jako 1 przyjmujący np Winiarski czy Kubiak. Czy takie ustalenia obowiązują na cały mecz? 2 pytanie, czyli libero jest na boisku kiedy któryś ze środkowych jest w strafie obrony, oprócz zagrywki, tak ?

  1. Ustawienia środkowych oraz przyjmujących najczęściej są stałe, natomiast nie ma większych problemów ze zmianą ustawienia. Jeśli chodzi o środkowych pozycja nie ma aż takiego znaczenia jak w przypadku przyjmujących, gdzie jest zupełnie inaczej. W strefie obrony jest albo libero albo środkowy. Na boisku w tym samym czasie może być 1 Środkowy i Libero lub 2 Środkowych. Oczywiście pomijam sytuację, gdy środkowy wchodzi na zagrywkę na zmianę za innego zawodnika.

 7. Witam, mam pytanie odnośnie akcji podwójnej krotkiej klasycznej w pierwszej linii( zresztą już rzadko granej). Który zawodnik atakuje w tej akcji? Przyjmujący czy atakujący którzy są oczywiście w pierwszej linii. Czy to jest obojętne? Pozdrawiam

  1. Wybacz, że tak długo to zajęło, ale gdzieś mi umknęło pytanie.
   Tego typu zagrania najczęściej grane są w Azji, bo tam jest inny porządek zawodników na boisku (u nas jest na zagrywce przyjmujący przed środkowym, a tam odwrotnie) i przez to inne typy ustawienia i najścia do ataku. Nie ma znaczenia czy jest to przyjmujący czy atakujący, jeden i drugi mogą atakować w ten sposób. W Europie/Ameryce podwójna krótka jest wykonywana raczej jako urozmaicenie/zaskoczenie przeciwnika i nazywamy to zejściem do środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Name *