Twój koszyk jest obecnie pusty!
Odpowiedzi na Wasze pytania
Hej,
wczoraj Wam obiecałem, że odpowiem na pozostałe kwestie, które zadaliście mi na blogu. Bez zbytniego owijania w bawełnę przejdę do odpowiedzi na Wasze pytania o siatkówce.
Jak bardziej profesjonalnie (może język włoski/angielski) mówi się na „pójście w opcji”?
„Pójście w opcji” jeśli chodzi Ci o skok do bloku w opcji, nazywamy po angielsku „option”, a po włosku „opzione”. „Opcja” jest normalnym określeniem używanym w profesjonalnej siatkówce.
Jak atakują środkowi? Chodzi mi o odległość od siatki. Jaka jest taka standardowa?
W momencie ataku odległość atakowanej piłki od siatki wynosi maksymalnie 1 metr. Gdyby było więcej, ciężko byłoby środkowym atakować we wszystkie kierunki. Gdy piłka jest przy samej siatce również strefy, w które można atakować łatwo zamknąć blokiem.
Często jest grana odka przy wystawie z trzeciego metra (z technicznego punktu widzenia, można ją grać z granic 1 i 2 strefy)?
Można, jednak najczęściej środkowy jest na środku siatki. Jeśli piłka przerzucana jest przez ponad połowę boiska, to wystawa musi być podwyższona, żeby piłka doleciała. Wtedy element zaskoczenia przestaje istnieć i sens takiego ataku zanika.
Sprawy są dwie 🙂 Pierwsza to rozegranie krótkiej przez falasce w ważnym meczu me 2009 w izmirze na matchballu: https://www.youtube.com/watch?v=ZsPVSegwuJA Czy takie rozegranie może być wskazaniem trenera czy to wyłącznie fantazja rozgrywającego? ten hiszpański środkowy w ogóle spodziewał się tej piłki? i w kwestii bloku czy gdyby to nie pliński stał pod tą siatką (który w klubie grał z falascą), to czekałby na środku czy wybierał któreś skrzydło?
Tutaj nie ma mowy o wskazaniach trenera, bo trener nie wymyślił przyjęcia na 3 metr. Mógł jedynie podpowiedzieć, żeby grać do środkowego. Jednak to był bezsens, bo Polska miała dobrych środkowych bloku. Hiszpański środkowy na pewno spodziewał się, że może dostać piłkę, bo na treningach setki razy dostawał takie i trudniejsze piłki. Nie wiem jakie były założenia trenera na ten mecz, jednak analizując mecze obserwujemy również ustawienie ciała rozgrywającego. Falasca bardzo często wystawiał do środkowego będąc plecami do siatki. Myślę, że o tym wiedzieli wszyscy w polskim zespole.
Druga sprawa to czwarty set finału ostatnich mś przy 23:21 piłkę dostaje eder, który chwilę wcześniej wszedł na boisko i bije w taśmę. Dlaczego on dostał tę piłkę? lucarelli na 4 przeszedł chwilę wcześniej linię środkową, wallace na 2 wyrzucił w aut, ale po rozegraniu murilla na drugą linię (btw murillo naprawdę nie wiedział, w której linii jest wallace?? takie rzeczy się zdarzają?). To rozegranie do edera to była decyzja rezende ojca czy syna? Co wg Ciebie nie zagrało w obu tych przypadkach?
Rozegranie do Edera to mogła być sugestia trenera, ale tylko sugestia. Ostatecznie to zawsze rozgrywający decyduje. W sytuacji, gdy nikt nie kończy ataku, trzeba spróbować czegoś innego. Tutaj Bruno spróbował i się nie udało. To, że Murilo nie wiedział, w której linii jest atakujący mogło się zdarzyć jeśli pomyślimy jaki był stres i napływ emocji podczas finału, który przegrywali. Moim zdaniem w trudnych momentach trzeba próbować najprostszych zagrań i wystawić jak najdokładniej. Jednak czasami są takie mecze, których nie da się wygrać i trzeba podejmować decyzje, które mają małe szanse się zrealizować.
Często na MŚ siatkarzy obserwowałem takie rozegranie, w którym środkowy skakał w ciemno na krótką, ale piłka tak naprawdę była kierowana do atakującego z drugiej linii przyjmującego, wyskakującego bardzo szybko zza stojącego bliżej siatki środkowego. Zwykle kończyło się to atakiem na czystej siatce i pewnym punktem. Czy jest specjalne określenie takiego „tricku”? 🙂
Myślę, że chodzi ci o tzw. pipe’a, a jest to normalne zagranie. Jednak jeśli wystawa jest dość niska i wszystko zagrane bardzo szybko, to blokujący nie mają łatwego zadania, żeby to zobaczyć.
Jakoś tym razem trudno mi było o jakieś mniej standardowe pytanie, ale w końcu nasunęło się samo podczas oglądania wczorajszego meczu Resovii z Effectorem – mianowicie ciekawą akcję na środku zaprezentowała para Pająk-Bieniek, określiłbym to jako mix krótkiej z tyłu z IN 😉 Otóż po przyjęciu gdzie Pająk mógł zagrać wszystko Bieniek robił nabieg jak na krótką z tyłu po czym ostatni krok postawił w bok i tym samym zaatakował nie zza pleców a sprzed nosa Pająka 🙂 Co ciekawe Perłowski się zorientował i zablokował ten atak 🙂 Czy taka forma krótkiej ma jakąś swoją nazwę? Spotkałeś się już z taką formą rozegrania?
Czasami spotyka się takie rozegranie, jednak nie jest często spotykane. Podstawowym elementem jest tu komunikacja i może już po przyjęciu zmienili zamiar i krzyknęli sobie, co będą grać. Popełnili jednak jeden błąd taktyczny – Pająk wystawił piłkę na środek siatki, gdzie stał Perłowski. Nie musiał on się przemieszczać, a tylko wyciągnąć ręce do bloku. Na boisku zdarza się mnóstwo zwodów i zmyłek przeciwnika, jednak naprawdę ważna jest komunikacja, żeby nie zmylić również swojego rozgrywającego.
A czy na stronie pojawi się artykuł o atakach z drugiej linii, tzw. pipe’ach ? 🙂 Myślę, że na ten temat również można się rozpisać i jest on równie ciekawy jak ataki środkowych.
Na pewno się pojawi. Od jakiegoś czasu jest już na mojej liście kilkunastu najbliższych wpisów. Będzie on podobnie rozpisany jak temat ataków środkowych.
Co oznaczają symbole nad grafiką z analizy kierunków? Przy N – ilości wykonanych ataków, # = / to pewnie coś w stylu ilość skończonych/zepsutych?
I te pod? (H, P, T)
N jest to ilość wszystkich ataków. # atak skończony, = błąd ataku, / atak zablokowany. Te same symbole zostały opisane, gdy omawiałem raport meczowy. H-hard attack, czyli mocny atak, P – słabszy atak (tzw. plas), T – kiwka
Jeśli podoba Wam się taki styl, że Wy zadajecie pytania, a ja poświęcam na to cały wpis, żeby na nie odpowiedzieć to dajcie znać. Co jakiś czas możemy tak robić 🙂
Życzę Wam miłego dnia, a tymczasem ja się zbieram na trening. Już dziś wieczorem rozegramy mecz z Radomiem. Trzymajcie kciuki,
Kamil 🙂
Komentarze
2 odpowiedzi na „Odpowiedzi na Wasze pytania”
-
Mam taką małą prośbę 🙂
W jednym z meczy w Finlandii, Nimir grał trochę jako atakujący. Masz może jakieś krótkie wideo z tego meczu ? Bardzo mnie to ciekawi 🙂
P.S bardzo dobra robota z tym blogiem ! 🙂
-
[…] W momencie ataku… Wpis znajdziesz na moim nowym blogu tutaj: https://www.siatkowkaokiemstatystyka.pl/odpowiedzi-na-wasze-pytania […]
Dodaj komentarz