» » » Czym jest “ODKA”

Czym jest “ODKA”

Komentatorzy telewizyjni najczęściej ten typ ataku nazywają PRZESUNIĘTĄ KRÓTKĄ, w polskiej siatkówce zwykło się mówić ODKA. Najpopularniejszym określeniem na świecie jest SHOOT lub SEVEN. W innych krajach można spotkać się z innymi określeniami: w Finlandii SIIRTO, w Holandii STEEK, we Włoszech SETTE, a w Rosji ZONA. My statystycy najczęściej oznaczamy ją kodem X7. Na czym polega?

Co to jest ODKA? Zgadzam się z komentatorami, że PRZESUNIĘTA KRÓTKA jest jej najbardziej obrazującym określeniem. Jest to typ ataku środkowego. Polega on na tym, że dystans między rozgrywającym, a środkowym jest większy niż w innych rodzajach ataku środkowego. Mniej więcej od 2 metrów wzwyż. Jest to dość trudny rodzaj ataku, bo wymaga dobrej synchronizacji na linii rozgrywający-środkowy oraz precyzji rozgrywającego. Jest to atak dynamiczny. Środkowy drużyny blokującej musi się przesunąć za środkowym idącym na odkę (musi to zrobić jeszcze przed rozegraniem), aby mieć możliwość zablokowania ewentualnego ataku. Jeśli zostanie na środku nie zdąży dotrzeć do niego po rozegraniu.

Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda odka. Środkowy robi nieznaczny ruch w prawo, czyli podąża za odką:

Dlaczego jest wykorzystywany?  Jeśli środkowy blokujący przesunął się za środkowym “idącym na odkę” (jak na wideo powyżej), daje to możliwość rozegrania piłki do tyłu (do atakującego), dzięki czemu środkowy-blokujący może być spóźniony. Dlaczego spóźniony? Stojąc na środku boiska, środkowy drużyny blokującej ma do pokonania około 4,5 metra (całe boisko ma 9 m szerokości), jeśli się przesuwa w kierunku środkowego, to ten dystans się zwiększa. Dzięki temu atakujący będzie miał łatwiej zdobyć punkt.

Tutaj jak wygląda sytuacja, gdy środkowy “idzie na odkę”, a rozgrywający wystawi do tyłu. W zwolnionym tempie dobrze widać, że środkowy jest odrobinę spóźniony w bloku:

Na koniec dodam jeszcze, że istnieje coś takiego jak “pomoc do odki”, ale myślę, że o tym napiszę innym razem. Na tym polega właśnie rola statystyków, żeby potrafili przewidzieć jakie jest prawdopodobieństwo, że rozgrywający wystawi w takiej sytuacji odkę, a jakie do innych zawodników.

Czy uważasz, że ten wpis jasno wyjaśnia co to jest odka? Daj mi znać, abym na przyszłość wiedział czy mój sposób wyjaśniania jest odpowiedni 🙂

Proponuję również, żebyście w komentarzu wpisali swoje duety Rozgrywający-Środkowy, które według Was potrafią grać najefektywniejszą lub najefektowniejszą odkę! 

Miłego wieczoru,

Kamil

12 Odpowiedzi

 1. Kamil Domel Olsztyn
  | Odpowiedz

  Wg mnie najefektowniejszą Odkę grali swego czasu Tichacek z Joao Jose w zespole Vfb Friedrichshafen

  • fujarr
   | Odpowiedz

   Tichacek to był kiedyś kawał rozgrywającego. Teraz po graniu u Kowala to straszny sztampiarz, aż żal patrzeć

  • Kamil.Soloducha
   | Odpowiedz

   Myślę, że efektowność to największa zasługa Joao. Również w reprezentacji Portugalii gra w taki sposób. Często piłki, które dostaje są bardzo niedokładne, to potrafi zrobić z nich coś dobrego!

 2. migelito
  | Odpowiedz

  Jak najbardziej, na pewno będę obserwował tego bloga właśnie ze względu na takie artykuły wnikające w terminologię siatkarską 🙂 Tak trzymać!

  Co do par, jako pierwsza narzuciła mi się na myśl Rezende-Lucas, ale przecież w ich wypadku wydaje się, że w jakiejkolwiek strefie nie stałby rozgrywający, i tak byłby w stanie dograć w idealnym tempie i w punkt do Lucasa, a ten prawie na pewno zdobyłby punkt 🙂 To już zrozumienie niemal telelepatyczne. Ale jeszcze jeden przykład, może nietypowe: Ozge Kirdar Cemberci i Rachael Adams, które w zeszłym sezonie reprezentowały Tauron MKS Dąbrowa Górnicza w Orlenlidze. Miały opracowane wiele efektownych kombinacji, ale najlepsza z nich była własnie “odka” 🙂

 3. Style
  | Odpowiedz

  Zagumny-Gladyr, Bruno-Lucas, Zagumny-Wiśniewski

  • Kamil.Soloducha
   | Odpowiedz

   Bruno-Lucas. Moim zdaniem to również jedna z lepszych par. A mam nadzieję, że Paweł w tym sezonie da nam powód do podtrzymania tego zdania 🙂

 4. Renia
  | Odpowiedz

  Uwielbiam wszystkie rodzaje krótkich w wykonaniu duetu De Cecco-Simon, więc w tym przypadku nie może być inaczej. Szkoda, że w przyszłym sezonie nie będzie już można oglądać obu panów grających razem, zwłaszcza, że Kubańczyk zmienia pozycję…
  Kamil bardzo prosty i przejrzysty sposób tłumaczenia, czekam z niecierpliwością na dalsze wpisy wprowadzające w tajniki siatkarskiej taktyki!
  Pozdrawiam serdecznie

 5. kris
  | Odpowiedz

  Brawo tak trzymaj. Tylko jak możesz to nie odwlekaj w czasie kolejnych wyjaśnień, teraz będę czekal na pomoc do wódki 🙂
  Najlepiej ODKe gra de Ceco

 6. fujarr
  | Odpowiedz

  Świetnie grał Uriarte pipe przez plecy w Skrze w tym sezonie, a siatkę czyściła właśnie odka

 7. darjusze
  | Odpowiedz

  świetnie wytłumaczone, chociaż gram już kilka lat w siatkę, to nigdy nie spotkałem się z terminem ‘odka’ 🙂 na pewno będę zaglądał na bloga często, pozdrawiam !

 8. […] O niej był już jeden wpis na moim blogu (tutaj). Od tego czasu nic się nie zmieniło i nadal jest to atak oddalony od rozgrywającego o więcej […]

 9. […] Komentatorzy telewizyjni najczęściej ten typ ataku nazywają PRZESUNIĘTĄ KRÓTKĄ, w polskiej siatkówce zwykło się mówić ODKA. Najpopularniejszym określeniem na świecie jest SHOOT lub SEVEN. W innych krajach można spotkać się z innymi określeniami: w Finlandii SIIRTO, w Holandii STEEK, we Włoszech SETTE, a w Rosji ZONA. My statystycy najczęściej oznaczamy ją kodem X7. Na czym polega? Wpis znajdziesz na moim nowym blogu tutaj: https://www.siatkowkaokiemstatystyka.pl/czym-jest-odka […]

Zostaw Komentarz