„Porażka największym nauczycielem jest.”

Utworzono w Okiem statystyka | 0

Nie jestem fanem piłki nożnej, a mecze piłkarskie oglądam od wielkiego dzwonu. Najczęściej tylko dlatego, że nie mogę zasnąć, a ten jednostajny rytm kopania piłki sprzyja mojej senności.

Chciałem dzisiaj napisać kilka słów o moich obserwacjach dotyczących piłki nożnej, a właściwie sposobie kibicowania i komentarzy po wczorajszym spotkaniu z Kolumbią.
Otóż z moich obserwacji w każdym sporcie wynika, że polskie media sportowe regularnie nadmuchują balonik do takich rozmiarów, że kibice w mig podchwytują ten zachwyt. Potem następuje wielkie rozczarowanie, bo realne wyniki nie odwzorowują tych wyimaginowanych przez media. Już po meczu z Senegalem napisałem na Twitterze:

 

Wtedy popełniłem błąd. Nie powinienem pisać o całym społeczeństwie, ale w takim świetle przedstawić nasze media jako głównego prowodyra społeczeństwa. Jak się okazało po meczu z Kolumbią media rzuciły się na polskich piłkarzy z całą zaciekłością i niestety Ci sportowcy z największych bohaterów stali się największym pośmiewiskiem naszego kraju. Jedną z przykrych rzeczy, którą wczoraj wyczytałem jest zarzut, że „im się nie chciało i nie mają już kolejnych motywacji sportowych”.

Nigdy w swojej karierze statystyka siatkarskiego nie widziałem, żeby ktoś po awansie do dużej imprezy (a taką są Mistrzostwa Świata), nagle stwierdził że już mu się nie chce dalej grać i chce wracać do domu. Dla znanych mi sportowców każdy kolejny mecz jest najważniejszy. Każdy sportowiec ma swoje rutyny w dniu meczu, dzięki którym zawsze podchodzi do każdego meczu maksymalnie zmobilizowany i skoncentrowany.

W sporcie nie mamy powtarzalnej 8-godzinnej pracy, w której codziennie robimy te same rzeczy. W sporcie każdy nasz dzień jest podobny, ale niepowtarzalny. Każdego dnia mamy kolejne cele do zdobycia i kolejne mecze do wygrania. Jestem przekonany, że polscy piłkarze grali i będą grali do końca o każde zwycięstwo, bo oni grają o realizację własnych marzeń.

Jestem zażenowany tym, że komentatorzy pochodzący z mediów teraz tak otwarcie krytykują piłkarzy i trenera, a wcześniej to oni dmuchali w ten balonik, bo nie rozumieli co do przekazania mieli sami piłkarze i co znaczą kontuzje w drużynach. Moim zdaniem to Ci „eksperci” (w każdym sporcie) ponoszą sporą odpowiedzialność za niepowodzenia, bo przyczyniają się do zwiększania presji.

Zapewne po powrocie do kraju, kilku tygodniach na ochłonięcie po największej porażce w swoim życiu, zawodnicy i trenerzy zastanowią się nad tym co poszło nie tak i przedstawią swoje opinie, ale te informacje zapewne nigdy nie wypłyną do publicznej świadomości, bo nie powinny. To co dzieje się w drużynie zostaje w drużynie! Najważniejsze, żeby te porażki były przyczynkiem do kolejnych sukcesów!

„Porażka największym nauczycielem jest.” – Yoda

Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy play-off – cz. 3

Utworzono w Analizy | 3

Witaj!

To już trzecia, a zarazem ostatnia część wpisu: Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy PlayOff. Dzisiaj przedstawię Wam strukturę ataków poszczególnych drużyn oraz porównam efektywność każdej drużyny w różnych typach ataków. Zapraszam do czytania!

Struktura ataków

Poniżej przygotowałem cztery diagramy, które dotyczą struktury ataków konkretnych drużyn. Jeśli zastanawiasz się czym są typy ataków to odpowiedź znajdziesz TUTAJ, już kiedyś poruszałem ten temat na blogu.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy play-off - ZAKSA

PGE Skra Bełchatów

Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy play-off - PGE SKRA Bełchatów

Jastrzębski Węgiel

Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy play-off - Jastrzębski Węgiel

ASSECO Resovia Rzeszów

Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy play-off - Asseco Resovia Rzeszów

Czy coś zauważyliście? Coś się rzuciło w oczy? Pozornie wszystko wygląda bardzo równo, jednak ciekawy jest fakt, że drużyny, które zajęły 3 i 4 miejsce grały dużo mniej 1 tempa niż finaliści. Różnica to 6-10%. Myślę, że można to przypisać dużo słabszym poziomem przyjęcia obu drużyn, o których już pisałem w pierwszym artykule. Tutaj widać w jakim stopniu jakość przyjęcia może przełożyć się na więcej możliwości grania kombinacyjną siatkówką. Bardzo ciekawy jest również fakt, że Resovia Rzeszów ma tylko 19% ataków z piłek wysokich, co oznacza, że nawet jak przyjęcie było negatywne, to Fabian Drzyzga i Lukas Tichacek starali się grać szybko lub używali pipe’a, którego procent użycia jest najwyższy spośród pozostałych drużyn.  

Efektywność ataków

A teraz czas na efektywność. Czym ona jest, pisałem już w drugiej części. Jeśli nie pamiętacie to możecie zajrzeć TUTAJ.

Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy play-off - Efektywność ataków

Piłki wysokie charakteryzuje bardzo ciekawa efektywność ataku Bełchatowian. Zdołali grać  na poziomie minus 8% (tak to prawda!). Oznacza to, że lepiej gdyby piłki przebijali palcami za darmo, niż próbowali atakować. Korzyści z tego typu ataków są mniejsze niż korzyści dla przeciwnika. Straty te odrabiali używając dużo 1 tempa i osiągając przy tym najwyższą efektywność (58%). ZAKSA jak mogliście zobaczyć w poprzednich diagramach korzystała również z pipe’a, który przynosił im ogromną przewagę, bo efektywność oscylowała na poziomie aż 74%!

Piłki szybkie, których każda drużyna używała najwięcej, pokazują bardzo podobny poziom całej czwórki, z niewielką tendencją malejącą wraz z niższym miejscem podium. Myślę, że przewaga ZAKSY w tym elemencie bazowała dzięki użyciu dość dużej ilości 1 tempa oraz pipe’a osiągając w nich niezłą efektywność. Dlatego przeciwnicy nie mogli się skupiać tylko na piłkach szybkich.

To już ostatnia część wpisów dotyczących analizy najlepszych czterech drużyn PlusLigi w sezonie 2016/2017. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się ze wszystkimi trzema artykułami zrozumiecie na czym polegała siła każdego z analizowanych zespołów, a jakie były ich słabe punkty.

Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy play-off – cz. 2

Utworzono w Analizy | 0

Hej!

W poprzednim wpisie przedstawiłem Wam analizę zagrywki i przyjęcia najlepszej czwórki PlusLigi, czyli drużyn: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów, Jastrzębski Węgiel oraz Asseco Resovia Rzeszów. Dzisiaj będę kontynuował temat, lecz zajmę się atakiem oraz blokiem. Tak jak w poprzednich analizach użyję tylko czterech meczów fazy Play-off każdej drużyny (ostatnich, jakie te drużyny grały).

Początkowo chciałem Wam przybliżyć tylko szczegóły ataku jako całości. Byłoby to bardzo szczegółowe, natomiast nie pomogłoby nam w odpowiedzi na pytanie dlaczego była taka, a nie inna konfiguracja najlepszej czwórki. Postanowiłem więc podzielić atak na ten po przyjęciu i kontratak. Tutaj zobaczymy głównie różnicę między Jastrzębskim Węglem, a Asseco Resovią Rzeszów.

Atak po przyjęciu

Od razu spieszę z wyjaśnieniem jaka jest różnica między skutecznością, a efektywnością. Otóż skuteczność ataku to procent ataków skończonych punktem atakującego, natomiast efektywność jest to skuteczność, od której odejmujemy procent ataków błędnych oraz zablokowanych. Moim zdaniem efektywność jest znacznie lepszym parametrem do porównania, bo cóż z tego, że zawodnik ma 60% punktowych, bardzo widowiskowych ataków, jak pozostałe 40% w głównej mierze błędy i ataki zablokowane. Wtedy wychodzi mu 20-30% efektywności i de facto okazuje się, że jest słabszy niż większość przeciętnych siatkarzy. A co wynika z powyższego wykresu? Że im wyższa była skuteczność ataku po przyjęciu, tym wyższe miejsce w PlusLidze. Co ciekawe nie do końca było tak w przypadku efektywności ataku. Tutaj jedynym odstępstwem była drużyna Jastrzębskiego Węgla, która miała o 4% niższą efektywność ataku od Resovii Rzeszów.

Kontratak

Kontratak

Porównując wykresy dotyczące ataku po przyjęciu i kontrataku możemy zobaczyć jak duża jest rozbieżność. Gdybyśmy połączyli oba elementy w jeden – nie odzwierciedlałoby to faktycznej sytuacji. W kontrataku trendy skuteczności i efektywności były takie same. Nie miało to jednak przełożenia na końcową klasyfikację. Najlepsze w kontrataku były w kolejności: Zaksa, Jastrzębie, Skra i Resovia. Ciężko tu jednak porównać drużyny z Bełchatowa i Jastrzębia ponieważ bezpośrednio ze sobą nie walczyły w tych play-offach. Kto wie jakby to wyglądało, gdyby stanęli naprzeciw siebie.

Blok

Drugim elementem, który dziś poruszę jest analiza najlepiej blokujących drużyn. Mógłbym przytoczyć tu wiele efektów bloku, jednak uważam że wystarczy pokazać Wam tylko jeden fakt. Jest to ilość bloków na każdy rozegrany set. Myślę, że to jest dla każdego zrozumiałem i pokaże nam, kto był najlepszy.

Blok na set

Z powyższych słupków wynika, że ZAKSA zdobywała 3 bloki na set, co według mnie jest bardzo dobrym osiągnięciem jak na finały rozgrywek! Druga w kolejności była Skra Bełchatów z wynikiem 2,73. Zaskakująco słabo moim zdaniem wypadł Jastrzębski Węgiel, bo zdobywał w każdym secie tylko 1,8 punktu blokiem. Jako ciekawostkę przytoczę, że sam Daniel Pliński w skali całego sezonu miał 0,76 skutecznego bloku na set.

Za kilka dni przedstawię Wam już ostatnią część tego cyklu. Zajmę się w nim różnymi typami ataków i strukturą ich użycia!

 

Analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017 fazy play-off – cz. 1

Utworzono w Analizy | 0

Witaj!

Minęło już kilka tygodni od zakończenia finałów PlusLigi, więc myślę, że wszyscy wystarczająco ochłonęliśmy, aby podjąć się merytorycznej analizy ubiegłego sezonu. Postanowiłem więc odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie – dlaczego Zaksa została mistrzem Polski? Wziąłem pod lupę tylko najlepsze cztery zespoły, czyli ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów, Jastrzębski Węgiel oraz Asseco Resovia Rzeszów. Analizy pochodzą wyłącznie z czterech ostatnich meczów każdego zespołu, czyli z fazy play-off. Pod artykułem znajdziecie również odnośniki do statystyk każdego klubu, według których tworzyłem wszystkie wykresy! Przed Wami analiza najlepszej czwórki PlusLigi 2017. Zapraszam! Czytaj dalej

1 2 3 4 14